Anatómia klavíra

Anatómia klávesových nástrojov rozumie zaiste každý odborník zaoberajúci sa výrobou , opravou alebo ladením pianín a klavírov, rovnako tak každý skúsený predajca týchto nástrojov. My sa vás teraz pokúsime v stručnosti oboznámiť s tým, čo sa skrýva vo vnútri vášho klávesového nástroja.

Každé pianíno aj klavír je rozdelené do troch hlavných systémov súčastí:

  • Skriňa
  • strunový systém
  • Hracie mechanizmus

Skriňa klávesového nástroja

Skriňa každého klávesového nástroja musia spĺňať nielen funkčné vlastnosti, ale zároveň musí zodpovedať požiadavkám na estetiku každého majiteľa hudobného nástroja.  Hlavnou funkciou skrine je to, že musí podopierať a chrániť klávesnicu a mechaniku pianína.  Pri výrobe skríň sa zo skúseností najčastejšie používa mäkké drevo, z oboch strán oklížené dyhou. Touto kombináciou bolo dosiahnuté ideálne kombinácia stability pianína alebo klavíra a jeho zvučnosti.  Na výrobu nôh alebo ozdobných líšt sa potom používa drevo tvrdé. Ako už sme spomínali, drevo, ktoré sa na výrobu skrine klávesových nástrojov používa, musia spĺňať veľmi náročné požiadavky na kvalitu zvuku, silu, stabilitu a samozrejme aj trvanlivosť. Vzhľadom k tomu, že každý kúsok dreva má úplne odlišné vlastnosti, je potrebné, aby výrobcovia pián a klavírov mali na sklade dostatočné množstvo najrôznejších driev. Na skriňu klavíra sa používajú štandardné alebo exotické dyhy. Medzi štandardné môžeme radiť jelšu, čerešňa, dub, buk, jaseň, orech alebo napríklad javor. V skupine exotických dýh nájdeme napríklad mahagón, očkovaný javor, palisander, orechovú koreniace alebo dyhu zvanú bubinga. Konečná úprava povrchu skrine klavíra nie je vôbec jednoduchá. Skriňa musí byť pokrytá z oboch strán dyhou, následne je namorená, nalakovaná čírym alebo přibarveným lakom. Lak je potom brúsený brúsnym papierom a leštený leštiacim kotúčom. Úprava povrchu klavíra alebo pianína je veľmi náročná, prechádza zhruba dvadsiatich etapami. Výsledný vzhľad klavírov môže byť vďaka farebným odtieňom dreva, morenie, použitému laku a technike brúsenie a leštenie rozdielny. Klavíry môžu byť buď v lesklom alebo matnom prevedení. Súčasťou skrine klávesových nástrojov sú samozrejme aj pedále.

strunové systém klávesového nástroja

Ďalšou veľmi dôležitou časťou klávesového nástroja je jeho ostrunění.  Podporná kovová kostra klavíra je vyrobená z liatiny odolné značnému tlaku, je však veľmi krehká a pri náraze alebo skrútenie môže veľmi ľahko prasknúť. Kovová kostra je opieskovaná a následne nastriekaná zlatou alebo bronzovou farbou. Celý rám je potom priskrutkovaný k zadnej kostre okolo okraja a pripevnený otvorom k ozvučné doske. Tento spôsob upevnenia rámu umožňuje telu vibrovať. Zadná kostra je väčšinou vyrobená z jedľového dreva, pretože je veľmi odolné praskanie a krútenie a zároveň poskytuje vysoký pomer sily k váhe. Zadné kostra sa skladá z veľkých drevených stĺpikov, ktoré pomáhajú kovovému rámu odolávať napätia strún. V kovovom ráme sú pripevnené závesné klince. Ladiace kolíky sú potom upevnené v količníku, ktorý je pevne pripevnený k rámu. Do količníku býva zasadené až 240 otvorov pre ladiaci kolíky. Vzhľadom k tomu, že je tu kladený veľký nárok na to, aby drevo pri navŕtaní tak veľkého počtu otvorov nepraskalo, bývajú Kolíčník laminované niekoľkými vrstvami laminácie. Udávajú sa 3 až 7 vrstiev. Struny natiahnuté medzi závesnými klince sú udržiavané v značnom napätí podpornou kostrou. Struny sú vyrábané z rôznych typov drôtov. Predtým sa používal predovšetkým mosadzný drôt, v dnešnej dobe sa používajú struny z ocele. Na každú strunu je tak použitá rozdielna dĺžka a priemer drôtu. Je tak dosiahnuté širokej škály frekvencií, ktoré od klavíra požadujeme. Struny vibrujú nielen ako celok, ale aj po častiach, v tzv. harmonických sériách. Záleží na tom, na akom mieste a v akej dĺžke sú vibrácie struny aktivované. Pre zosilnenie zvuku strún je potrebná ozvučné dosky vyrobené z veľmi kvalitného smrekového dreva. K rezonančnej doske sú upratané a odspodu priskrutkované kobylky, ktoré prenášajú kmity strún rezonančnej doske. Ozvučná doska tak zosilňuje nepatrné vibrácie strún.

 Zdroj: http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Th._Steinweg_Nachf._Braunschweig.jpg

Zdroj: http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Th._Steinweg_Nachf._Braunschweig.jpg | Vnútorná mechanika klavíra

Hracie mechanizmus klávesového nástroja

K tomu, aby klavír hral, tak ako ho všetci poznáme, je potrebné, aby struny zneli. Toho je dosiahnuté práve hracím mechanizmom.  Súčasťou hracieho mechanizmu piána sú kladivka, spojky a klávesnica klávesového nástroja. Kladivka sú vyrobené z drevených článkov a pevné a tvrdé plsti z vlnených vlákien. Hlavy kladiviek majú rozdielne veľkosti a tvary. Vďaka správnemu prilepeniu plsti k drevené časti kladivka dochádza k tomu, že smerom od kladiviek vzniká napätie a v stredu tlak. Vršok kladivka potom naráža na struny a úderom do strún dochádza k ich rozozvučaniu. Väčšina všetkých pohyblivých častí mechaniky piana je pripevnená na malé závesy nazvanej spojky. Pätky a pohyblivé časti sú spojené stredovými osičkami, ktoré pevne zapadajú do dreva pohyblivé časti a otáčajú sa vo vykašmírovaných otvoroch, tzv. Puzdrách. Súčasťou každého hracieho mechanizmu sú aj klávesy. Tie sú vyrobené z mäkkého dreva, predovšetkým pre jeho ľahkosť a malú točivosť vlákien. Do kostry klávesnice sú potom vložené biele a čierne klávesy. Na povrch bielych klávesov bola predtým používaná slonovina, na čiernej potom eben. V súčasnej dobe sa však z dôvodu ochrany slonov a vzácnosti ebenového dreva používa na výrobu klávesov plast alebo tvrdé drevo.

  Zdroj: www.cooperpiano.com | klaviatúra

Zdroj: www.cooperpiano.com | Klaviatúra



WILLIAMS, John-Paul. Piano. Prel. M. Nejedlá. 1. vydanie. Slovart, sro, 2003. 160 s. ISBN 80-7209-473-4